First responder

 Víte, kdo je to First Responder? Je to člověk, který může vám či vašim blízkým zachránit život. Díky nové mobilní aplikaci může být na místě ještě dřív než záchranná služba a účinně pomoci. Jsou oblasti, kam se záchranka zkrátka nedostane včas a v některých případech - například při srdeční zástavě - jde o minuty. Pak může dobrovolník - First Responder - zachránit život. O případu se dozví díky speciální aplikaci. Tu nyní začala využívat královéhradecká záchranka.

 First Responderem se může stát kdokoli, kdo projde školením. S novinkou přišla Záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZSKHK) spolu s jedním z mobilních operátorů. "Inspirovali jsme se v Izraeli. Díky aplikaci se může k pacientovi dostat první pomoc ještě před příjezdem posádky záchranné služby. Její dostupnost v Česku patří mezi nejlepší v Evropě. Při srdeční zástavě však hraje roli každá minuta," popisuje pro Hradecký deník Jiří Mašek, ředitel ZZSKHK.

 First respondeři by byli užiteční hlavně ve složitěji přístupných oblastech - na venkově a na horách.

 S novou službou, která má pomoci zachránit více lidských životů, přišla jako první v Česku Záchranná služba Královéhradeckého kraje. Proškolení dobrovolníci nebo záchranáři v civilu se po přihlášení do aplikace stávají předvojem posádky záchranné služby.

 Záchranka aplikaci využívá od září roku 2016. "Aplikaci Kiss Sharp využívali pouze záchranáři, kteří nebyli v danou chvíli ve službě. Nyní jsme zapojili i dobrovolníky z řad veřejnosti. Musejí být vždy odborně proškoleni. V současné době za sebou máme několik kurzů a chceme s proškolováním pokračovat," prozradil ředitel ZZS KHK Jiří Mašek.

 Postupně by v kraji mělo být nasazeno několik set záchranářů a to zejména na odlehlejších místech jako je venkov nebo horské oblasti.

Jak aplikace funguje?

 K aktivaci systému stačí mobilní telefon s připojením k internetu a speciální aplikace. Ta automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery a upozorní je na zásah v jejich okolí. Pokud výzvu přijmou, aplikace je automaticky naviguje k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informován dispečink.

 Každý First Responder si v aplikaci může nastavit, jaké zdravotnické vybavení má aktuálně k dispozici a jaký způsob dopravy na místo události v danou chvíli volí. Tím zároveň sám definuje okruh, ve kterém jej systém na události upozorňuje.

 Jednou z hlavních výhod tohoto systému je, že funguje sám a odesílá data, aniž by přidělával práci operátorům. Hradečtí záchranáři zaplatili za aplikaci a telefony zhruba tři miliony korun. Většinu peněz získali z dotace.

 autor: Kralovéhradecký kraj

zpět

Začátkem roku 20__ byl spolek přiřazen do programu First Responder pro území __________ a ____________ na vyžádání rychlého zásahu od Zdravotnické záchranné služby, p. o. _____.


Spolek vytvořil výjezdovou skupinu RES1 (ZČL112) ve složení zdravotnický záchranář a všeobecná sestra, kteří na vyžádání kolegů od ZOS ZZS ____ mohou uskutečnit rychlý zásah v časovém rozmezí dojezdů 3 až 15 minut (nejvzdálenější obec realizace zásahu).

Naše zdravotnické a technické vybavení je srovnatelné s vybavením posádek RZP, včetně defibrilátoru s AED modulem.

Co to znamená First Responder ?

Pojmem "First responder" obecně označujeme někoho (člověka, případně složku), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoříme tak o plánované první pomoci na vyžádání. Včasné zahájení základní neodkladné resuscitace a její správné provádění může mít rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků. Zejména v případech, kdy stav nemocného vyžaduje urgentní léčebný elektrický výboj (defibrilaci), má rychlost jeho podání pro přežití zcela zásadní význam. Pokud je defibrilace provedena do tří minut, udává se přežití přibližně v 73 % případů. S dalším prodloužením intervalu od vzniku srdeční zástavy do poskytnutí výboje, pak pravděpodobnost přežití významně klesá. Provádění defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému natolik rychle, aby jejich léčebný zákrok mohl přijít v optimálním